Cihan Türkoğlu İle Ev Dekorasyonu Üzerine
Cihan Türkoğlu İle Ev Dekorasyonu Üzerine

Sınırları sadece haritada belirlenmiş ama kültürel, ticari, sosyal olarak sınırları fiilen ortadan kalkmış ve küresel bir köy halini alan dünya da yaşıyoruz. Bu nedenle toplumların birbirleriyle etkileşimi çok fazla sayıda yaşam tarzı ve çok çeşitli bir dünya algısını doğuruyor. Türkiye de de yaşam kalitesi modernleşen, mahalle hayatından site hayatına geçen yeni toplumla günden güne yükseliyor. Elbette bu yükseliş her alanda olduğu gibi kentleşen toplumu mimari algısında ve dekorasyon anlayışında yeni beklentiler, farklı arayışlar içerisine sokuyor.

Değişen ve gelişen Türkiye’deki mobilya ve dekorasyon anlayışını yaklaşık 45 yıldır mobilya sektöründe hizmet veren Akabe Mobilya’nın tecrübeli tasarımcısı Cihan Türkoğlu’ değerlendirdi. 

-Kısaca firmanızı tanıyabilir miyiz?

Mobilya sektörüne baba mesleğini devam ettirmek üzere 1967 yılında girdik.  Bir aile şirketi olmanın verdiği avantajları kullanarak 3 kardeş iyi bir iş paylaşımı yaparak hedeflerimizi gerçekleştirme yönünde ciddi adımlar attık. Öncelikli olarak kurduğumuz fabrikamızda mobilya ve dekorasyon konusunda kamuya ve bayi ağımıza hizmet veriyorduk. Daha sonra mağazalaşma ve markalaşma yolunda attığımız adımlar neticesinde fabrikamızda ürettiğimiz ürünleri BEYS markasıyla kendi mağazalarımızda tüketiciyle buluşturma kararı aldık. 1991 yılında Modoko ’da ki showromlarımızı açtık. O günden beri BEYS markası ile tasarladığımız ve ürettiğimiz özel modelleri Türkiyenin bazı illerindeki bayilerimiz ve kendi satış mağazamızda doğrudan müşterilerimize sunmanın mutluluğunu yaşıyoruz.

-Özel modeller ve tasarım dediniz bu geleneksel mobilya anlayışına alışmış tüketici için ne anlama geliyor.

-Toplum dinamik bir yapıdır. Sürekli görerek, gezerek, öğrenerek, algılayarak değişir ve fark etmeye çalışır. Değişim süreklidir kısaca. Gelenek ve gelecek arasında uzun bir çizgi vardır ve bu çizgi insanı alışkanlıklarından daha iyi gördüklerine doğru sürekli gelişim göstermeye zorlar. Sanat, edebiyat, Sinema kısaca hayat nasıl değişip gelişiyorsa tasarımda bu dinamik süreçte kendini tüketiciye gösterip toplumun alışmasını ister. Toplum artık gelenek ve gelecek arasında sıkışıp kalmak istemiyor, sürekli refahı, ferahı, istediği şeyi elde etmeyi arzuluyor. Dekorasyonda bu işin en büyük parçası.

-Neden?

Çünkü insanlar mutlu olduğu gibi yaşamalı. İstediği mobilyayı istediği renkte, istediği boyutta, istediği özelliklerde alabilmeli. Sahip olabilmeli. Biz akabe mobilya olarak ilk günden beri bu değişimi görerek kendimizi hazırladık. Mağazacılık, üretim, müşteri ilişikleri hepsi sürekli kendini yenilemesi gereken bir sürecin parçasıdır. Geleneksel mobilya anlayışından (boyutun, rengin, tasarımın değişmediği) mobilya algısından, satış sonrası hizmeti yetersiz, ilgi göstermeyen mağazacılık ya da üreticilik anlayışından tüketici çok sıkıldı. Bu tür firmaların günümüz dünyasında değişmek ya da yok olmak arasında bir tercih yapmaları gerekiyor. Biz değişimi, sürekli yenilenmeyi, satış sonrası hizmeti, ürünlerimizi tercih edenleri önce dost sonra müşteri görme anlayışını seçtik. Bu nedenle 2011 yılında da Modoko güvence belgesi alan, hakkında tek şikâyet olmayan bir şirketiz.

-Peki, ürettiğiniz modelleri ve dekorasyon anlayışınız nasıl tanımlıyorsunuz?

Biz ürettiğimiz modelleri “insanların hayal ettiği mobilya” şeklinde tanımlıyoruz. Firmamız tanıyanların bize yakıştırdığı bir cümle de “Ağaçtan adam bile yaparlar” cümlesidir. Biraz tebessüm etsek de bu algının oluşmasından memnunuz. İnsanlar neye sahip olmak istiyorlarsa biz müşterilerimize onu sunuyoruz. Hiçbir şeye hayır demiyoruz. Bünyemizde çalışmaya başlayan yeni mimar arkadaşlara ilk beklentimiz  “bunu tasarladım, çizdim, hayal ettim ama üretilebilir mi?” gibi bir endişe taşımadan tasarım yapmalarıdır.  Dekorasyon ve tasarım konusunda “yapılamaz, üretilemez, olamaz” dediğimiz hiçbir şey yok. Mağazalarımızda satılan ürünlerimiz bile sadece bizim mağazamızdan ürün alacakların sahip olacağı modeller olması nedeniyle çok kıymetli.

Bunun dışında İç mimarlarımız tarafından müşterilerimizin eğilimleri ve dünya algıları göz önüne alınarak tasarlanan “yenilikçi ve farklı” dekorasyon projelerimizin, özel üretim mobilyalarımızın müşterilerimizi nasıl mutlu ettiğinin farkındayız.  Şirketimiz sadece proje olarak yapılan özel dekorasyon ve iç mimarlık hizmetlerini değil mağazamızda bulunan Modern, Avangart mobilya gruplarımızın üzerinde de her türlü renk, boyut, esnek tasarım gibi kendi beğenilerine göre üretim yaptırabilirler. Biz kimseye mobilya bu değişiklik yapamayız demiyoruz. Bizi farklı kılan bu.

-Özel dekorasyon hizmeti nasıl veriliyor?

Müşterilerimiz kendileri için tasarlanan mobilyalarını, salonlarını kısaca ev dekorasyonunu ekran üzerinde gördükten sonra ve gerekli anlaşmaları yaptıktan sonra üretim aşamasına geçiyoruz. Evinin nasıl olacağını mobilyasını almadan ekran üzerinde görmeyi kim istemez. Düşünsenize hayal ettiğiniz mobilyanın dışında bir sürpriz yok. Ve en büyük sürpriz daha önce ekranda gördüğünüz mobilyanın kaliteden, estetikten, tasarımdan ve hayallerinizden ödün verilmeden üretilip teslim edilmesi. Firmamızın müşterisi olanlardan sürekli duyduğumuz tek cümle olacaktır. “umduğumuzdan ve ekranda gördüğümüzden çok daha güzel, daha iyisi olamazdı” ellerinize sağlık.

-Çok taklit edilen, ürünleri ilgiyle takip edilen ve tasarımları internet üzerinden ziyaretçi akınına uğrayan bir şirketsiniz. Ürünlerinizi taklit edilmesini ya da patent haklarınız nasıl koruyorsunuz?

Ürünlerimize uluslararası patent ve tasarım tescil belgeleri alınmakta ve bu işlemden sonra mağazalarda satışa sunulmaktadır. Web sitemizde ürünlerin ya bir kısmını ya da net olmayan açılardan çekilen fotoğrafları koymaya çalışıyoruz. Tabi web sitesinde olmayan ve sadece mağazamızda görülebilecek sıra dışı modellerimizde var. Yine de maalesef her sektörde olduğu gibi taklit ürün veya emek hırsızlığı özellikle mobilya sektöründe de bizim gibi sürekli model geliştiren firmalarında başına gelen tatsız bir durum. Takip edebildiğimiz kadar bu konuda haklarımızı korumak için hukuk mücadelemizi sürdürüyoruz. Ama bu konuda iş daha çok tüketiciye düşüyor. Taklit ürün yaptırmanın hem maddi, hem manevi kayıplarıyla doğrudan sorumlu olan elbette bu yola tenezzül eden tüketicidir. Tüketici bilinci yükseldikçe emek hırsızların dünyada çok yeri kalmayacağını ümit ediyoruz.  

-Son olarak Akabe Mobilya, Beys Markası ve mağazalarınıza farklılığınızı fark eden okurlarımızın ulaşması için bilgilerinizi rica edebilir miyiz?

Akabe mobilya Beys markasıyla ürettiği modellerle Modoko Mob. Sitesi 5. Sk 191 ve Modoko Mob. Sit. 4. Cad. No:60’ta bulunan mağazalarında aynı zamanda ülkemizin çeşitli şehirlerindeki seçkin mobilya mağazalarında hizmet vermektedir. Şirketimizin ürettiği modelleri görmek, tasarladığımız ve ürettiğimiz dekorasyon projelerini incelemek ve bir kahvemizi içmek için haftanın yedi günü açık mağazalarımıza bekliyoruz.

Web sitemiz olan www.akabemobilya.com adresinden ya da 0216 364 22 12 numaralı telefonumuzdan ürünlerimiz ve şirketimiz hakkında detaylı bilgi alınabilir.

Teşekkür ederiz.

Akabe Mobilya ailesi olarak biz teşekkür ederiz. Paylaş: